top of page

Ján Figeľ o stretnutí s Päivi Räsänenovou: Vie, že bojuje nie len za seba

Bývalý eurokomisár Ján Figeľ sa pred pár dňami vrátil z Washingtonu, kde sa uskutočnil občiansky Summit na podporu medzinárodnej náboženskej slobody. Ako hosť samitu mal dve vystúpenia. Prvé sa týkalo postupného formovania medzinárodného hnutia, ktoré by malo v tejto agende spájať vládne, parlamentné, občianske a náboženské úsilie a účinne komunikovať s cieľom pomôcť ľuďom, ktorí sú nespravodlivo prenasledovaní. Druhé vystúpenie bolo zamerané na tému kultúry ľudskej dôstojnosti, ktorá je základom etickej a občianskej rovnosti, a tiež zdrojom slobody i osobnej zodpovednosti každého z nás.


Ján Figeľ sa tam stretol aj s fínskou političkou Päivi Räsänenovou a pre portál Christianitas.sk prezradil, ako zvláda táto bojovníčka za náboženskú slobodu nekonečné súdne procesy, ktorým je vo svojej krajine vystavená.


Zdroj: fb Ján Figeľ


Aké bolo svedectvo Päivi Räsänenovej a ako Vás oslovili jej slová o boji za náboženskú slobodu?


– S Päivi Räsänenovou som komunikoval už pred jej súdnym konaním v Helsinkách. Dopadlo to nateraz dobre, súd ju 30. marca po troch rokoch obvinenia a prípravného konania uznal nevinnou. No štátna prokurátorka sa odvolala a tak bude ešte rozhodovať odvolací súd. Bola obvinená z troch skutkov, v rámci ktorých sa mala dopustiť nenávistného prejavu. Ide o brožúru z roku 2004, o rozhovor v rozhlase roku 2019 a o status na Twitteri, v ktorých obhajovala kresťanské chápanie manželstva a ľudskej sexuality. Citovala pritom z Listu Apoštola Pavla a zároveň kritizovala vedenie Fínskej luteránskej cirkvi za podporu homosexuálneho pochodu.


Päivi sa stretnutiam potešila, sú pre ňu povzbudením. Je lekárkou, matkou piatich detí, a teší sa desiatim vnúčatám. V parlamente je od roku 1995, dokonca dlhé roky predsedala aj strane kresťanských demokratov, bola ministerkou vnútra. Ide o skúsenú a odvážnu ženu, ktorá si stojí za svojím presvedčením a obhajuje slobodu prejavu. Správne hovorí, že ak kresťania budú mlčať, ak sa budú obávať citovať Bibliu či ohlasovať ju, priestor slobody v sekularistickej spoločnosti sa bude ďalej zužovať.


Vie, že bojuje nielen za seba, ale za mnohých, ktorí chcú žiť svoju vieru a žiť podľa viery osobne a spoločne, v súkromí i vo verejnom priestore. V tom je podstata náboženskej slobody.


Zdroj: fb Ján Figeľ


Aký bol výsledok celého stretnutia vo Washingtone na podporu medzinárodnej náboženskej slobody?


– Summit náboženskej slobody 29. – 30. júna tohto roku vo Washingtone bol už druhý v poradí. Organizovala ho občianska spoločnosť – mimovládne organizácie z rôznych krajín, predovšetkým z USA. Zúčastnili sa ho stovky expertov, akademikov, politikov, aktivistov a náboženských predstaviteľov. Jeho cieľom je spájať podobne zmýšľajúcich v silné medzinárodné hnutie za náboženskú slobodu vo svete, ktoré účinnejšie dokáže pomáhať prenasledovaným jednotlivcom a komunitám.


Formy sú rôzne, podľa situácie – od modlitby cez humanitárnu a materiálnu pomoc, politickú podporu, právnu obhajobu. Základom je včasná a pravdivá informovanosť. Napríklad o tom, že útoky na kresťanov v Nigérii nespôsobuje klimatická zmena, ale terorizmus islamistov.

Celkovo sa dá povedať, že náboženská sloboda je často opomínaným základným ľudským právom a médiá sa jej stavu a dramatickým príbehom málo venujú. Dokonca aj genocídy sa aj preto opakujú. Takéto medzinárodné podujatia a spolupráca vlád, parlamentov a organizácií, ktoré považujú náboženskú slobodu za prioritu svojej politiky, môžu zmeniť situáciu k lepšiemu.

***

Kto je Päivi Räsänenová?

Fínska politička, ktorej hrozilo väzenie za to, že verejne obhajovala základné kresťanské pravdy. Kauza odštartovala pred tromi rokmi, keď Fínska evanjelická luteránska cirkev oznámila, že bude spolupracovať s LGBT podujatím „Pride 2019“.


Poslankyňa Räsänenová na sociálnej sieti toto rozhodnutie kritizovala a pridala aj obrázok s biblickým citátom. Následne sa voči exlíderke kresťanskej demokracie strhla obrovská vlna nenávisti a prenasledovania – paradoxne za jej údajné „nenávistné“ prejavy voči homosexuálom. „Nenávistným“ prejavom mala byť brožúrka s názvom: Ako muža a ženu ich stvoril – Homosexuálne zväzky spochybňujú kresťanský koncept človeka.


Vo Fínsku došlo k veľkému súdnemu procesu, ktorý s napätím sledovala celá kresťanská Európa. Ak by totiž súd rozhodol, že Päivi Räsänenová nemala právo zverejniť biblický citát, došlo by k precedensu, na základe ktorého by z kedysi kresťanskej Európy ostali už len ruiny.


Comments


Latest - Najnovšie - Actualités
bottom of page