top of page

Ján Figeľ na konferencii v Badíne

Rada Konferencie biskupov Slovenska pre rodinu zorganizovala 29. októbra v Badíne konferenciu . Popri takmer všetkých slovenských diecéznych biskupoch sa jej zúčastnilo asi  200 odborníkov z celého Slovenska. Ján Figeľ vystúpil s prednáškou .

Dôležitosť v júni dosiahnutej ústavnej zmeny dal do kontextu vývoja na Slovensku i vo svete. Narastá vlna etického relativizmu, ktorá potiera základné ľudské kategórie, atakuje  kresťanskú antropológiu ľudskej osoby. Presadzuje sa sloboda bez zodpovednosti. Spoločnosti sa presúva od kolektivizmu k individualizmu, od komunizmu ku konzumizmu. A pritom dôležitá je zlatá, stredná cesta, kde je sloboda v rovnováhe so zodpovednosťou a práva s povinnosťami. Rozhodujúca je a zostane cesta pravdy, kultúry života, kresťanského personalizmu, ktorý každej osobe prisudzuje jedinečnosť, a zároveň vie, že v spoločenstve sa nachádza odpoveď na túžbu človeka po šťastí.

Slovensko sa mení. Aj tu sa pretláča rodová ideológia. Za posledné dva roky vznikla Rada vlády pre rodovú rovnosť, Výbor pre práva osôb LGBTI. Pre niektoré skupiny sa pretláčajú nadštandardné práva. V Trestnom zákone sa zvýšila sadzba za skutky vykonané z dôvodu nenávisti voči sexuálnej orientácii. Bol predstavený šlabikár, ktorý relativizuje ustálený prístup k pohlaviu. Do oficiálnych školských dotazníkov sa dostali kategórie rodič 1, rodič 2. Pripravovaná stratégia na ochranu a podporu ľudských práv má už novú rétoriku. Vo svete je aktuálne 14 štátov, ktoré majú zavedené manželstvá homosexuálnych dvojíc a ďalších 11 štátov uznáva registrované partnerstvá. Viacero vážnych negatívnych zmien sa v roku 2013 udialo vo Francúzsku, Nemecku, USA, Veľkej Británii.

Aj Slovensko je na križovatke. Zakotvenie manželstva má v tomto kontexte obrovskú váhu. Zdravý základ dáva predpoklad na dobrú, pevnú stavbu do budúcnosti. Prvá veta ústavnej zmeny definuje a ukotvuje manželstvo. Druhá veta: „“ dáva povinnosť každej verejnej moci – od prezidenta, vlády, parlamentu, prokuratúry, súdov, polície až po županov, primátorov a starostov – manželstvo všestranne chrániť a napomáhať jeho dobru. Vznikol súvislý pás štátov – Litva, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko – ktoré ústavne definujú a chránia manželstvo. Žiadny zákon, či nariadenie nesmie byť v rozpore s ústavou. Znamená to napríklad NIE pre rozvody rýchlou dohodou u notára, znamená to ÁNO pre rodinné podnikanie, pre trojgeneračnú solidaritu, prednostné právo rodičov rozhodovať o výchove svojich detí. Na každý zákon možno pozrieť z pohľadu, ako pomáha, či škodí rodine.

Doplnenie Ústavy je základom a výzvou dostávať rodinu do centra záujmu a komunikácie spoločnosti a každodenne v praxi napĺňať princíp „na rodine nám záleží“.

Comments


Latest - Najnovšie - Actualités
bottom of page