top of page

Ján Figeľ (KDH): Skôr treba ísť za tým, čo je správne, nie len populárne

Prvýkrát bol do parlamentu zvolený v roku 1992 a dnes kandiduje opäť. Prečo? Aké vidí za sebou úspechy? Čo by urobil inak? Má ešte čo ponúknuť Slovensku? Na to odpovedá podpredseda NR SR, predseda KDH Ján Figeľ (56).

clanok_figelvolby

Strana, za ktorú kandiduje: Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) Číslo na kandidátke: 1

Čím je pre Vás rodina?

Rodina – to je domov. Je to hodnotový základ, bezpečné prístrešie, prvá škola ľudskosti, tu sa človek učí násobiť radosť a lásku a deliť smútok a bolesť, ale aj odovzdávať vieru a kultúru. S manželkou Máriou máme štyri deti. Tešíme sa už tiež trom vnúčatkám. Je požehnaním pre rodičov vidieť zrelosť svojich detí, vnímať ich samostatné životné cesty a dožiť sa detí svojich detí.

Aké miesto ma má vo Vašom živote viera v Boha?

Centrálne, pretože ovplyvňuje moje myslenie a konanie, určuje môj duchovný život, chápanie sveta a človeka a robí ma citlivejším pre potreby druhých ľudí. Je to dar. Som zaň vďačný. Viera je vždy osobná, ale nikdy nie súkromná. Nebýva statická – buď rastie a dozrieva, alebo slabne a stráca sa. Snažím sa prehlbovať svoju kresťanskú vieru osobne, aj v rodine s manželkou a deťmi.

Ako žijete vieru vo svojom rodinnom a pracovnom živote?

Viera nie je záležitosť sviatočná či nedeľná, ale každodenná, permanentná. Má sa prejaviť nielen v kostole, ale zvlášť mimo neho, lebo tam sme poslaní za svojimi úlohami, budujeme medziľudské vzťahy a pretvárame svet. Na spoznanie sveta viditeľného a neviditeľného človek potrebuje rozum a vieru, lebo ony sa navzájom dopĺňajú a očisťujú proti jednostranným deformáciám. Keď som žil vyše päť rokov v Bruseli, pomohol som tam založiť SKM – Slovenskú katolícku misiu, aby tam pôsobiaci Slováci a Česi mohli okrem profesionálneho života naplno rozvíjať aj svoj duchovný rozmer. Na druhej strane som bol s kolegami úspešný pri založení EIT – Európskeho inovačného a technologického inštitútu, ktorý slúži na rozvoj vedy, výskumu, znalostnej ekonomiky a inovácií. Viera a rozum ako dve krídla pozdvihujú človeka. Pri čom rád oddychujete, relaxujete? Mám rád dobré knihy, historické filmy, prírodu a turistiku. Len času na to je primálo… Na relax po ťažkých a dlhých dňoch stačí obyčajné, vzácne ticho a pokojný spánok.

NIE VŠETKO NOVÉ JE DOBRÉ A NIE VŠETKO STARÉ JE ZLÉ

Prečo ste sa rozhodli opäť kandidovať?

V mojom osobnom príbehu a spoločenskom živote ide v tomto období o úlohu kapitána lode. To nie je ani ľahké, ani jednoduché; nie je to o honore, ale o náročnej zodpovednosti. Ak si národ nevyberá zodpovedných štátnikov za vodcov, čoskoro kráča cestou konzumu a zadlžovania, namiesto posilňovania rozvahy, tvorivosti a dedičstva predchádzajúcich generácií. Ja vnímam politiku ako službu spoločnému dobru. A na rozlišovaní a presadzovaní dobra v živote mi záleží. ,

Prečo by Vám mali dať svoj hlas kresťania?

Som kresťanský demokrat. Pri všetkej skromnosti môžem s hrdosťou povedať, že som dokázal konkrétne a výnimočne napomôcť slušným ľuďom a našej krajine. Uvediem len tri najvýznamnejšie výsledky, na ktorých som mal osobný podiel: úspešnú integráciu Slovenska do spoločnej Európy, ústavné ukotvenie definície a ochrany manželstva a záchranu miliárd eur pre národ pri výstavbe diaľnic. Napriek útokom a osočovaniu oponentov a médií mám odvahu a odhodlanie naďalej obhajovať pravdu a spravodlivosť vo verejnom živote. Ľudia si zaslúžia pravdu a spravodlivosť. Reprezentujem zároveň autentické hnutie Novembra “89, ktoré vzniklo zdola a ktoré som tiež zakladal. Kresťanská demokracia verne a vytrvalo, napriek chybám a slabostiam, zápasí o základné hodnoty v slovenskom a európskom kontexte. Prvou z nich je ľudská dôstojnosť. V tomto úsilí je KDH jednotné a v slovenskej politike nezastupiteľné!

V čom vidíte svoje prínosy pre poslanecký mandát?

Môj osobný prínos pozostáva z kombinácie konkrétneho úsilia o spravodlivosť, zo skúseností a z otvorenosti pre mladých a nových ľudí. Ponúkam silné a dôveryhodné vzťahy v Európe a vo svete. Európska ľudová strana (EĽS) na základe mojej iniciatívy prijala dôležité programové dokumenty a politické rozhodnutia: o nedeli ako európskom kultúrnom dedičstve a o prosperite Európy cez prosperitu rodín. Mojím aktuálnym návrhom predloženým na summite lídrov EĽS je vytvorenie postu osobitného predstaviteľa EÚ pre náboženskú slobodu vo svete. Chceme tým pôsobiť proti prenasledovaniu za vieru a presvedčenie, ktoré je na vzostupe. Pred rokom sme naštartovali obnovu KDH. Presadil som stratégiu KDH+, vďaka ktorej sa k nášmu hnutiu pridali poslanci na európskej, národnej, regionálnej i miestnej úrovni. Napríklad Ivan Štefanec, Jozef Mikuš, Alojz Hlina. Privítal som medzi nami aj osobnosti verejného života a odborníkov ako sú Ján Filc pre šport a mládež, ústavný právnik Peter Kubina, bývalý splnomocnenec pre Rómov Miro Pollák či expert na obranu a bezpečnosť Peter Švec.

A v čom naopak mínusy?

Doma i v Európe je po dvadsiatich piatich rokoch slobody skepsa a kríza dôvery. Podporu získava populizmus, antipolitika, novotvary, mediálny marketing. Akoby skúsenosti sa necenili, ba prekážali. Toto je náš hendikep v súčasnej slovenskej atmosfére. Vo vyspelých krajinách a ekonomikách sa skúsenosť veľmi cení. Aj osobne to zažívam. Reagan a Adenauer boli do najvyšších a najťažších funkcií zvolení po sedemdesiatke. Vďaka svojim skúsenostiam a odhodlaniu pozdvihli svoje krajiny. Nie všetko nové je dobré a nie všetko staré je zlé – to múdri ľudia vedia.

SLOVENSKO JE ZA VYŠE 25 ROKOV ÚSPEŠNÝM PRÍBEHOM MALEJ KRAJINY

Čo je pre Vás najväčším kameňom úrazu v politike?

Nízka politická kultúra, ktorej zdrojom je postkomunizmus, hodnotové vyprázdňovanie spoločnosti, priveľa sebectva a korupcie v politike a v médiách. Talentovaných je veľa, charakterných poskromne. Na tom sa priživuje oligarchizácia štátnej správy a straníckej politiky a mediálna povrchnosť. Zároveň upadá školstvo a vzdelanosť, zdravotníctvo a kultúra celkovo; len pripomínam, že aj šport je prejavom kultúry národa. Nadáva sa hlavne na politikov, ale aký je stav medzi sudcami, prokurátormi, policajtmi, novinármi? Potrebujeme viac svetla, aby sme mohli podľa pravdy rozlišovať a tak aj prijímať lepšie rozhodnutia.

Ako hodnotíte svoje doterajšie pôsobenie v NR SR?

Do parlamentu som bol prvýkrát zvolený v roku 1992. Pôsobil som hlavne v oblasti zahraničnej a európskej politiky, obrany a bezpečnosti, ale aj verejných financií a rozpočtu. Zažil som „noc dlhých nožov“ za Mečiara v novembri 1994 a likvidáciu parlamentarizmu, ale aj absurdné a arogantné vlastné odvolávanie za Fica za „tzv. lacné diaľnice“ v apríli 2015. Najväčšmi si cením zmenu ústavy, ktorej som bol iniciátorom v roku 2014. Priniesla silný základ pre prorodinnú politiku štátu a začala deharabinizáciu nášho súdnictva. Verím, že to prinesie viac solidarity a spravodlivosti v spoločnosti. Ako predseda Zahraničného výboru NR SR som urobil kus dobrej roboty pre úspešný ratifikačný proces začlenenia Slovenska do EÚ a NATO. Nebola to vtedy samozrejmosť, podpora partnerských a spojeneckých krajín nebola automatická. Naturelom som však skôr exekutívec, pôsobil som spolu takmer dvanásť rokov v dvoch slovenských vládach ako štátny tajomník MZV, hlavný vyjednávač pre vstup do EÚ a minister dopravy a v Prodiho a Barrosovej komisii v Bruseli ako eurokomisár. V exekutíve je priama osobná zodpovednosť neporovnateľne väčšia.

Čo vnímate ako svoje najväčšie úspechy v slovenskej politike?

Už som viaceré úspešné kroky spomenul – záchranu miliárd eur na diaľniciach, ústavné ukotvenie ochrany manželstva a realizáciu európskej hviezdičky pre Slovensko. Slovensko je za vyše dvadsaťpäť rokov úspešný príbeh malej krajiny, ktorá prešla z komunistickej totality do centra európskeho diania. Dnes má veľkú zodpovednosť za vlastnú perspektívu slobody a rozvoja i za spoločnú Európu. Bol som spolu s KDH aktívne a naplno pri tom. Zápasili sme od začiatku o Slovensko slobodné a demokratické s vymožiteľnosťou práva a rovnosťou občanov; porazili sme mečiarizmus, ktorý nastolil autokraciu a znamenal hrubé porušovanie ústavnosti a medzinárodnú izoláciu. Etablovali sme Slovensko európske, dôveryhodné a investične atraktívne. To neprišlo samo. A dovolím si tvrdiť, že bez KDH by to nebolo možné dosiahnuť. Máme ambíciu naplniť aj tretí diel našej vízie – Slovensko tvorivé a vyspelé. Také, ktoré nezadlžuje svoje deti ako Gréci, ale zodpovedne rastie na základe osvedčených hodnôt. Dve Ficove vlády zdvojnásobili zadlženie občanov na historicky najvyššiu úroveň. Novorodenec dostane tak dnes nielen rodné číslo, ale aj podiel na verejnom dlhu zhruba 7 800 eur. Pre Slovensko mali veľký význam aj niektoré moje európske rozhodnutia a výsledky. Zavádzal som ako komisár do života excelentný univerzitný program ERASMUS MUNDUS, zakladal som Európsky inovačný a technologický inštitút, prijímal Európsky kvalifikačný rámec pre uznávanie kvalifikácií, ale aj prvú Bielu knihu o športe, rozhodnutie o Košiciach ako Európskom hlavnom meste kultúry a podobne. Doma sa o tom vtedy, v rokoch 2004 až 2009 málo komunikovalo.

A čo by ste urobili inak ako v minulosti?

Inak by som komunikoval pri tzv. kauzách, ktoré mali za cieľ oslabiť moje odhodlanie pri dôležitých rozhodnutiach alebo oslabiť KDH. Žiadna z nich sa nezakladala na objektívnej pravde, ale na polopravdách a účelových mediálnych manipuláciách. Kauzy ublížili rodine, mne i hnutiu, ale moje rozhodnutia nezmenili a moje odhodlanie zodpovedne konať nezlomili. Čas a skutky pomáhajú pravdivo poznať každého človeka. Predpokladom však je záujem o pravdu a úcta k nej.

TALENT V POLITIKE JE POTREBNÝ, ALE CHARAKTER JE DÔLEŽITEJŠÍ

Aký je Váš volebný program?

KDH ako jediná parlamentná politická strana prijalo v roku 2015 dlhodobý základný program. Cesta pre Slovensko je víziou tvorivej spoločnosti a krajiny vyspelej politicky, hospodársky, sociálne, environmentálne a kultúrne. Volebný program hnutie prijíma 16. januára v Poprade, pod Tatrami. Uchádzame sa ním spolu s ponukou 150 zaujímavých kandidátov o silný mandát od občanov, aby to bol po marci vládny program. Je to pozvanie pre ľudí, ktorí chcú budovať Slovensko ako bezpečný domov pre spokojné rodiny. Ideme ho predstaviť voličom po celom Slovensku. Je zverejnený aj na stránke KDH.

Aké budú Vaše prioritné témy, ak opätovne získate dôveru ľudí?

Chceme prioritne zastaviť úpadok školstva a vyliečiť choré zdravotníctvo. Ako sme dali do európskych pomerov a cien výstavbu diaľnic, tak dáme do poriadku aj verejné obstarávanie a financie. Napriek mediálnemu osočovaniu a politickým útokom sme mali odvahu bojovať za spravodlivý, verejný záujem. Namiesto poďakovania za miliardy eur pre národ som bol pri kauze Váhostav odvolávaný akoby jej vinník a zločinec. Korupcia vo verejných financiách si zaslúži potláčanie tak, ako rakovina v tele. Slovensko cez ňu stráca ročne pol miliardy eur. Treba zastaviť zadlžovanie národa. Za základ sociálnej politiky postavíme podporu rodín s deťmi a zdravý rast zamestnanosti. Uľahčíme podnikanie živnostníkom a malým firmám. Tam je základ zamestnanosti národa. Sme pripravení na rázne kroky.

Aký je Váš postoj k otázkam v oblasti morálky – interrupcia, eutanázia, homosexuálne manželstvá, adopcie homosexuálnymi pármi, sexuálna výchova v školách a pod.?

Ochrana života od počatia po prirodzenú smrť, dôstojnosť každej ľudskej osoby, právo na slobodu svedomia, manželstvo ako jedinečný zväzok muža a ženy, rodina ako základ spoločnosti a prednostná zodpovednosť rodičov za výchovu detí – to sú racionálne a nemenné princípy prirodzeného zákona. Platia bez ohľadu na názor väčšiny. Preto ich rešpektovanie a ochrana sú dôležité pre slobodu človeka a pre spravodlivosť v spoločnosti a jej rozvoj. Práve tieto princípy dnes atakuje a spochybňuje tzv. rodová ideológia. Má svojich podporovateľov v súčasnej vláde. Jej nositeľmi u nás a vo svete sú hlavne socialisti a liberáli. Tu vidím osobitnú úlohu kresťanských demokratov. KDH bude prirodzené a univerzálne ľudské práva naďalej vytrvalo a principiálne obhajovať – pre dobro ľudí a pre budúcnosť národa a Slovenska.

Ako vnímate situáciu v parlamente čo sa týka morálnych otázok?

Pre mňa sú morálnymi otázkami aj záležitosti boja s korupciou a účinnej spravodlivosti. Z tohto pohľadu vnímam súčasný parlament veľmi kriticky. Vládna 83-ka napríklad chránila ministrov strany Smer – Sociálna demokracia pri evidentných korupčných škandáloch, až kým niektorí odišli pod tlakom verejnosti. Väčšina odmietla tiež, žiaľ, zrušiť nemorálne Mečiarove amnestie, ktoré boli zneužitím štátnej moci na zakrytie zločinov. Na druhej strane chcem oceniť novelu Ústavy SR, ktorou v júni 2014 vďaka dohode KDH a Smeru bola ukotvená definícia a ochrana manželstva. Už to zo slovenskej ústavy nikto nevytrhne. Je to základ pre silnejšiu prorodinnú politiku.

Ako bojujete za hodnoty života v NR SR?

KDH je založené na osvedčených, kresťanských hodnotách. Obhajujeme ich dlhodobo a jednotne. Nie sme bez chýb, ale pri ochrane základných hodnôt neuhýbame. Tí, čo tak robili, odišli. Skôr treba ísť za tým, čo je správne, nie len populárne. Talent v politike je potrebný, ale charakter je dôležitejší. Hlavný hodnotový zápas však prebieha v spoločnosti. Parlament a vláda sú jej odrazom. Preto som s kolegami a s niekoľkými mimovládnymi organizáciami začal v jeseni tradíciu sadenia Stromov života, aby sme viditeľným spôsobom vyjadrili úctu k nenarodeným deťom a napomáhali kultúru života. Preto KDH všestranne podporovalo košický a bratislavský Národný pochod za život. A preto presadzujeme v legislatíve rodinnú doložku a prorodinné opatrenia, ako sú nižšie dane pre pracujúcich rodičov, podpora rodinného podnikania a viacgeneračnej solidarity – tzv. tri groše.

SLOVENSKO POTREBUJE POZITÍVNU ZMENU – ZMENU SMEROVANIA

Zapájali ste sa alebo sa zapájate do nejakých dobrovoľníckych projektov?

Dobrovoľníctvo je výrazom aktívnej solidarity a dobrej vôle. Mojou poslednou legislatívnou iniciatívou v Európskej komisii bolo vyhlásenie prvého Európskeho roka dobrovoľníctva – 2011. Doma, v Radičovej vláde KDH v tom čase presadilo zákon o podpore dobrovoľníctva. Osobne s manželkou podporujem adopcie, i adopcie na diaľku – týkajú sa chudobných detí cez SKCh v Albánsku a v Indii. Úspešnou aktivitou bola aj adopcia rodiny politického väzňa na Kube. Znamenalo to v tomto prípade nielen finančnú, ale aj politickú solidaritu. Po siedmich rokoch bol Alfredo Battista prepustený zo žalára a mohli sme sa osobne stretnúť na Slovensku. Spolu s manželkou sme darovali zrekonštruovaný – pôvodne zdevastovaný a nebytový – priestor na sociálnu prácu pre bratislavskú mládež s mentálnym postihnutím, aby mohli dennodenne pracovať a rozvíjať svoje talenty. Viera nám ukazuje, že človeku zostane na konci len to, čo s láskou rozdal alebo urobil. Už pätnásť rokov zastrešujem a podporujem charitatívne koncerty V slovenskom betleheme a desať rokov cyrilometodský Večer ľudí dobrej vôle. Vznikla silná tradícia a pomohli sme mnohým núdznym ľuďom, rodinám, školám a ústavom.

Čo najväčšmi chýba slovenskej vláde v súčasnosti?

Na čo je potrebné sa predovšetkým zamerať, čo treba podľa Vás najurgentnejšie riešiť? Vláda je síce stabilná, lebo je jednofarebná, ale nemá účinnú a férovú kontrolu moci. Tiež jej veľmi chýba odvaha k zodpovedným opatreniam v oblasti zdravotníctva, školstva, rastu zamestnanosti a boja s korupciou. Z tohto pohľadu premrhala štyri roky. Sociálne balíčky na konci obdobia sú volebným marketingom a slabou náplasťou na problémy Slovenska. Znamenajú zlyhanie sociálneho štátu, mnohé opatrenia sú neadresné, nesystémové, ba nespravodlivé. Národ je rekordne zadlžený, vymožiteľnosť práva je veľmi slabá; mnohí mladí preto odchádzajú do zahraničia. Slovensko potrebuje pozitívnu zmenu – zmenu smerovania. Príležitosťou sú parlamentné voľby v marci. Občania rozhodnú, či trend úpadku, populizmu a korupcie bude pokračovať, alebo prevládne zodpovednosť a odvaha na potrebné zmeny. Rozhodnú tí, ktorí prídu. Zachránili sme ľuďom miliardy na diaľniciach, dokážeme to aj v budúcom štátnom rozpočte. KDH má pripravené riešenia – sú to konkrétne kroky na štyri roky. Máme aj nositeľov týchto riešení, odborné tímy pre ekonomiku a jednotlivé sektory. A sme odhodlaní presadiť tieto dobré veci do života. Je to program pre Slovensko ako bezpečný domov pre spokojné rodiny.

Kto je Vaším vzorom v slovenskej politike?

História je veľkou učiteľkou života i politiky. Mám preto rád dejiny; a aj keď sa neopakujú, rýmovať sa môžu. Charakter človeka i politika je dôležitejší ako jeho talenty. To sú lekcie, ktoré si uvedomujem čoraz väčšmi, aj z histórie KDH. Veľa inšpirácie svojím životom a postojmi som nachádzal napríklad u priateľov a politických spolupracovníkov – Antona Neuwirtha či Františka Javorského, mimo politiky u biskupa Rudolfa Baláža, dona Antona Srholca či Imricha Kružliaka, ktorý po vojne emigroval a žije v Nemecku. Veľa povzbudenia a inšpirácie získavam u rímskych priateľov – kardinála Jozefa Tomka a arcibiskupa Cyrila Vasiľa.  Viac na cestaplus.sk

Comments


Latest - Najnovšie - Actualités
bottom of page