Figeľ: “Ľavica odkladá riešenia na budúcu vládu”
Vláda ani poslanci Smeru-SD žiadne nové zákony nepredložili a z rozhodnutia Pellegriniho vyplýva, že opozičné návrhy neprejdú.
BRATISLAVA. KDH kritizuje predsedu parlamentu Petra Pellegriniho za to, že zrušil schôdzu NR SR, ktorá sa mala konať na prelome januára a februára.
Nebudú mať o čom rokovať
Dôvodom je, že parlament nebude mať o čom rokovať. Vláda ani poslanci Smeru-SD žiadne nové zákony nepredložili a z rozhodnutia Pellegriniho vyplýva, že opozičné návrhy neprejdú.
„Nie je to dobrý signál, hovorí o nastavení Smeru-SD na predvolebné opatrenia, nie na poctivú prácu v oblasti reforiem,“ povedal v utorok na tlačovej besede predseda KDH Ján Figeľ.
Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Abrhana januárová schôdza bola riadne plánovaná. Upozornil, že opoziční poslanci predložili 49 návrhov, z toho KDH desať.
„Pellegrini na grémiu oznámil, že schôdza nebude, pretože nebude o čom, z čoho vyplýva, že opozičné zákony nepostúpia ďalej. Poslanci Smeru to vedeli a preto nepredkladali zákony, predseda to povedal len poslancom Smeru. Vláda tiež nepredložila žiaden návrh zákona,“ povedal s tým, že od novembra do apríla nebudú prijímané žiadne zákony, keďže parlament sa zíde až po voľbách.
„Ak Smer nebude prijímať šesť mesiacov zákony, môže to byť pozitívna správa,“ dodal.
Rozpočet veľa berie a málo dáva
Vrcholom parlamentnej agendy je návrh štátneho rozpočtu na roky 2016 – 2018. Podľa Figeľa návrh rozpočtu hovorí o tom, aké bude Slovensko.
„Nám záleží na tom, aké bude, či bude upadať alebo ukazovať perspektívu. Návrh však potvrdzuje, že socialisti sú naučení požičiavať si a konzumovať viac ako tvoriť. Platí to vo všetkých rezortoch. Ľavica odkladá riešenia na budúcu vládu a tá to nebude mať ľahké,“ zdôraznil Figeľ.
Podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka je pre ľudí pri rozpočte dôležité najmä to, koľko im štát zoberie a čo im za to dá. „Žiaľ, predložený rozpočet nie je dobrý, lebo ľuďom berie veľa a dáva žalostne málo,“ uviedol.
Podľa neho súčasná ľavicová vláda nie je solidárna. Zamestnancovi s priemerným príjmom totiž berie takmer polovicu toho, čo mu dá jeho zamestnávateľ. „Daň z príjmu musí po novom platiť aj zamestnanec, ktorý zarába minimálnu mzdu. Budúci rok budú navyše takí zamestnanci platiť ešte vyššie dane,“ upozornil. Viac na sme.sk
Čítajte aj na teraz.sk
Comments