Figeľ vo Vatikáne moderoval mierové stretnutie Ruska a USA. Nie je jasné, kto na ňom bol
BRATISLAVA. Niekdajší eurokomisár a bývalý hlavný vyjednávač o vstupe Slovenska do EÚ Ján Figeľ v apríli vo Vatikáne viedol rokovanie s predstaviteľmi Spojených štátov a Ruskej federácie. Ich ambíciou je nastaviť novú úroveň vzťahov v Európe a prispieť k zastaveniu vojny na Ukrajine.
O udalosti informovali vo štvrtok Aktuality, podľa ktorých stretnutie nemenovaných predstaviteľov Washingtonu a Moskvy organizovala britská nadácia a investičná spoločnosť Clementy. Ján Figeľ na jej stránke figuruje ako člen zboru poradcov.
Kto na stretnutie za Spojené štáty a Rusko prišiel, však Figeľ neprezradil. Rokovania by mali zmierniť globálne napätie a nastaviť nové podmienky medzinárodnej scény, uviedla agentúra SITA.
Stretnutie, ktoré sa konalo 13. apríla a ktoré odsúhlasil pápež František, sa priamo netýkalo Ukrajiny a nebude posledné. Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda však jeho význam spochybňuje.
Seminár vo Vatikáne
„Na iniciatíve pre mier, a teda na možných rokovaniach som pracoval od vypuknutia vojny na Ukrajine,“ hovorí pre SME Ján Figeľ. Tvrdí, že ho oslovil zakladateľ britskej nadácie Pierre Louvrier, pričom ambíciou je nájsť novú podobu vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom.
„Pri iných vzťahoch, dôvere a zodpovedných prístupoch by k tejto vojne nedošlo,“ domnieva sa Figeľ.
Kontext úsilia vníma ako širšie prebudovanie vzťahov, zastavenie vojny na Ukrajine by podľa neho malo byť iba jedným z výsledkov.
Figeľ moderoval prvé stretnutie vo Vatikáne, aktuálne už pripravuje druhé. V rámci neho sa konal aj medzinárodný koncert s účasťou z viacerých štátov, ktoré sú znepriatelené. Okrem Ukrajiny a Ruska vystúpili aj izraelskí, palestínski, azerbajdžanskí či arménski umelci.
Samotný fakt, že sa stretnutie konalo, Figeľ označil za úspech.
Rozhodujúce obdobie
Bývalý eurokomisár a niekdajší predseda KDH hovorí, že stretnutie je načasované do obdobia, ktoré môže byť rozhodujúce. V Rusku si po zmanipulovaných voľbách upevnil moc prezident Vladimir Putin, v Európskej únii bude po blížiacich sa voľbách nové zloženie europarlamentu aj Komisie a v novembri sa zase konajú prezidentské voľby v USA.
Vypnúť reklamu
„Za úspech by som považoval, keby sa na tomto dialógu zúčastnili politickí predstavitelia, ktorých cieľom sú kvalitatívne nové vzťahy medzi Východom a Západom, medzi Moskvou a Washingtonom,“ dodal Figeľ.
„Ich produktom logicky bude zdieľaná stabilita a bezpečnosť v našom priestore. Teda aj mier na Ukrajine,“ tvrdí.
Účastníci sú neznámi
Ján Figeľ pre SME ani pre Aktuality či tlačovú agentúru neidentifikoval, akí predstavitelia USA a Ruska sa na stretnutí zúčastnili. „Sú to osoby kompetentné a s potrebnou dôverou politického establišmentu,“ povedal.
„Samotné rokovanie nebolo o vojne, ale o tom, ako začať zbližovanie týchto hlavných mocností. Ak sa toto bude dariť, tak logickou súčasťou diskusií bude aj situácia na Ukrajine,“ citovali Figeľa Aktuality.
Expremiér Mikuláš Dzurinda má o Figeľovej iniciatíve pochybnosti.
„Ak cieľom takýchto stretnutí má byť zjednocovanie USA a Ruska v čase, keď Rusi stupňujú vojenský tlak na Ukrajinu a zabíjajú civilistov, ako napríklad v charkovskom supermarkete minulú sobotu, tak to som veľmi skeptický,“ reagoval.
Figeľ sa odvoláva na dielo štátnikov Roberta Schumana a Konrada Adenauera. „Našou víziou je diskutovať o vytvorení spoločenstva od Aljašky cez Európu až po Vladivostok na Kamčatke,“ povedal pre SME.
Comments