top of page

Figeľ: Definíciu manželstva v ústave si z politického pôsobenia cením najviac

Ústavnoprávna iniciatíva definície manželstva zakotvená v Ústave Slovenskej republiky sa pred desiatimi rokmi podarila politickou dohodou medzi stranami KDH a Smer. Vedelo by si dnešné opozičné hnutie kresťanských demokratov predstaviť pri podobných témach ešte stále dohodu?


O otázkach manželstva ako jedinečného zväzku medzi mužom a ženou či koalično-opozičnej spolupráci diskutovali pri príležitosti prezentácie knihy bývalého predsedu KDH a podpredsedu Národnej rady SR Jána Figeľa aj exminister kultúry Marek Maďarič, niekdajší minister spravodlivosti a súčasný podpredseda KDH Viliam Karas a taktiež gréckokatolícky otec arcibiskup Cyril Vasiľ.


Manželstvo ako jedinečný zväzok medzi mužom a ženou


V roku 2014 sa pod predložený návrh ústavného zákona na ochranu manželstva podpísal rekordný počet signatárov (40). V parlamente ho nakoniec podporilo 102 poslancov z 90 potrebných, a tak 1. septembra 2014 vstúpil do platnosti.


„Pôvodná ústava ako základný zákon štátu z roku 1992 neobsahovala ani definíciu, ani povinnosť štátnej moci chrániť manželstvo muža a ženy,“ pripomenul prvý slovenský eurokomisár Ján Figeľ s tým, že základný zákon štátu a rodina ako základná bunka spoločnosti spolu súvisia.

Ústava sa tak rozšírila o dve vety: „Manželstvo je jedinečným zväzkom medzi mužom a ženou. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru.“


Hlavné dôvody ústavnoprávnej iniciatívy KDH


Jedným z hlavných dôvodov boja KDH o ochranu manželstva bol podľa Figeľa vnútroštátny tlak, keď prišla vláda Roberta Fica s prípravou Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike.


Niekdajší líder KDH dodáva, že druhý tlak bol ešte väčší, pretože prichádzal zo západných krajín, ku ktorým Slovensko civilizačne patrí.


„Celoštátna stratégia do veľkej miery čerpala z rodovej ideológie. To bol problém, pretože redefinovala antropológiu a samotné chápanie muža a ženy,“ vysvetľuje expolitik situáciu s dôvetkom, že v krajinách Západu sa na súdnej alebo parlamentnej úrovni za účasti vládnej väčšiny redefinovali pomery súvisiace s manželstvom.


Význam článku za desať rokov narástol, tvrdí Maďarič


Podľa Mareka Maďariča je v politike málokedy politikom dopriate, že v nej pôsobia dlhodobo. A ešte menej je im dožičené byť súčasťou koalície.


„Mali by sa snažiť, aby ten čas využili na presadenie vecí, a to môžu len vtedy, ak sa na koaličnej úrovni spoja so stranami, ktoré dokážu presadzovať to, čo tu po nás zostane,“ dodal exminister kultúry, pre ktorého ako posolstvo stále ostáva niekdajšia spolupráca strán KDH a Smeru.


Bývalý predseda KDH Ján Figeľ.

Hodnotu podľa Figeľa z ústavy nikto nevytrhne


Ján Figeľ priznáva, že zo svojho politického pôsobenia si dodatok o definícii, ochrane a podpore manželstva v slovenskej ústave cení najviac.


„Všetci raz budeme bývalí, ale ide o to, s čím na konci prídeme v rukách,“ dodal autor publikácie o ochrane manželstva, pre ktorého ide o civilizačnú tému.


„Je to dôležité pre generácie, ktoré prichádzajú po nás. Diaľnice boli zaujímavé, to sú ale miliardové a makroekonomické témy. Niektoré veci v živote sú merateľné, ale nezáleží na nich, a sú nemerateľné veci, na ktorých záleží,“ dodal niekdajší minister dopravy.


Inšpirácia na prekonávanie polarizácie


Kniha s názvom Ochrana manželstva v Ústave Slovenskej republiky nesie podľa jej autora Jána Figeľa dva dôležité odkazy.


„Jeden je obsahový, to je tá definícia manželstva. Druhá je povinnosť štátu manželstvo všestranne chrániť a napomáhať jeho dobru,“ tvrdí niekdajší predseda KDH, podľa ktorého môže poslúžiť aj ako inšpirácia na prekonávanie polarizácie a rozdelenia v spoločnosti. 


Publikáciu vydala Nadácia Tunegu, Púčika a Tesára. Dostupná je aj v elektronickej podobe.

„V záujme Slovenska, spravodlivosti a spoločného dobra je potrebné, rozumné a užitočné sústrediť sa na vecnú stránku objektívnej problematiky a hľadať podobne zmýšľajúcich, či už hovoríme o parlamente, politickej scéne alebo spoločnosti,“ tvrdí Figeľ.


„Ak je krajina len polarizovaná a nehľadá premostenie – konsenzus vo vážnych veciach, bude oslabená. Ale ak konsenzus prijme, dokonca ukotví v zákonoch, bude posilnená,“ uzavrel.


Smer a jeho „vykostenie“ KDH


Počas diskusie publikum zaujala téma bývalej i potenciálnej spolupráce KDH so Smerom.

Otázky verejnosti sa tiež zamerali na nedávne vyhlásenie premiéra na sociálnej sieti, v ktorom tvrdil, že sa budú musieť bližšie pozrieť, ako sa dá KDH politicky vykostiť, čo vyvolalo značnú mediálnu i spoločenskú reakciu.


Fico tvrdil, že oslabiť opozičné KDH by nebola príliš náročná úloha. Maďarič hovorí, že by na mieste KDH naozaj spozornel.


„Nebolo to povedané do vetra. Robert Fico vidí medzi sympatizantmi KDH určité zneistenie a pochybnosti. Myslím si, že pri zameraní sa na to dokáže istým spôsobom získavať voličov. Keď zistí, že je v jeho politických súperoch slabina, vydá sa tou cestou a je len na vnímavosti a šikovnosti KDH, aby to rozoznali. Myslím si, že sú v situácii relatívneho ohrozenia,“ obáva sa súčasný komentátor Štandardu.


Bývalý minister kultúry Marek Maďarič.

Karas: Koalícia sa vykostí sama


Podpredseda KDH Viliam Karas nesúhlasí s Maďaričovými výrokmi o relatívnom ohrození KDH. Vyjadrení Roberta Fica o vykostení ich strany sa neobáva.


„Skôr to beriem ako príležitosť na reštart a na to, aby sme boli dôstojným partnerom, ktorý sa nedá vykostiť. Myslím si, že jemu sa tá koalícia vykostí sama,“ dodal Karas.


Niekdajší predseda Slovenskej advokátskej komory sa vyjadril, že do potenciálneho vládnutia so Smerom by išiel len pod podmienkou, ak by hnutie KDH získalo stoličky ministerstiev vnútra a spravodlivosti. „Inak nie,“ dodal exminister spravodlivosti s dôrazom, že ide len o jeho osobný názor.


Maďarič: KDH je silné v hodnotách, ale aj v robení politických chýb


Diskusia sa nezaobišla ani bez otvorenia témy prezidentských volieb a podpory prezidentského kandidáta Ivana Korčoka zo strany KDH.


Maďarič to charakterizoval ako omyl, zatiaľ čo Karas tvrdí, že išlo o jasnú voľbu.

„KDH malo postaviť svojho kandidáta bez ohľadu na to, že by asi nemal šancu na úspech. Myslím si, že to bola chyba. Zaznamenal som, že pán exminister Karas považuje túto situáciu za príležitosť k reštartu, tak držím palce,“ vyjadril sa Maďarič.


„Kde sme možno urobili chybu bolo to, že naše rozhodnutie neodznelo tak jasne, ako ho poviem teraz, a už sa k tomu nechcem vracať,“ pokračoval Karas, ktorý tvrdí, že ani jeden z kandidátov nezastupoval kresťanského demokrata, konzervativizmus a hodnoty kresťanskej demokracie.


Bývalý minister spravodlivosti a podpredseda KDH Viliam Karas.


„Preto naša hodnota nebola o tom, kto z nich zastupuje hodnoty našej kresťanskej demokracie, ale v tom, kde je presah v našom nazeraní na hodnoty právneho štátu a spravodlivosti bližší. Po predvádzaní koalície pri Trestnom zákone bola voľba jednoznačná,“ dodal exminister spravodlivosti s dôrazom, že sa nikdy nebude nikomu ospravedlňovať za to, že KDH podporilo Ivana Korčoka aj pre spomínané dôvody.


Maďarič tvrdí, že je na politickej scéne vždy jeden tím, s ktorým sa nespolupracuje. „Dôsledkom toho napríklad je, že je KDH odsúdené na nejaký typ kooperácie a spolupráce s Progresívnym Slovenskom. Rád by som vedel, čo z tejto spolupráce KDH získa.“



Comments


Latest - Najnovšie - Actualités
bottom of page